stari zanati, Srbija, pustovana vuna - zenska torba, rucni rad

Pustovanje vune, stari zanat sačuvan od zaborava!

Pustovanje vune je tradicionalna tehnika za izradu materijala od prirodne vune. Pustovanje je u narodu poznato i pod nazivom filcovanje ili valjanje.

Tehnika pustovanja koristi se za pravljenje raznih odevnih i dekorativnih predmeta, a najpoznatiji izrađeni proizvodi su: torbe, kaputi, šeširi, nakit i papuče.

Odakle potiče zanat pustovanje

Kao jedan od najstarijih poznatih starih zanata nosi poreklo iz Azije, a u Evropu su ga preneli nomadski narodi, koji su gajili ovce. Vunu su koristili kako bi sebi i svojim porodicama napravili odeću, obuću, prekrivače za zimu, skloništa od hladnoće, šatore i slično.

Danas je očuvan zahvaljujući porodicama koje su svoje znanje i tehnike rada prenosile sa generacije na generaciju, kako bi održali porodičnu tradiciju i spasili je od zaborava.

Nekada su ljudi verovali da su pustovani proizvodi zapravo čarobni i to zbog veoma teškog i dugog procesa izrade, kao i zbog magičnog izgleda samog proizvoda. Proizvodi od pustovane vune su imali nekada, ali imaju i sada,veoma bitno značenje, jer se u njihovu izradu unose tradicionalni motivi podneblja u kome nastaju.

Kako se pustuje vuna


Pustovanje vune nije brz i jednostavan proces. Potrebno je puno vremena, truda, koncentracije i znanja, da iz čitavog procesa nastane jedan proizvod visokog kvaliteta.

Potrebni sastojci su vruća voda, sapunica i vuna. Pre pripreme vuna se pere, suši i raščešljava, nakon čega postaje spremna za rad. Slojevi vune se kvase vodom i sapunicom, a zatim talože jedan na drugi. U isto vreme se kružnim pokretima pritiskaju, dok se potpuno ne sjedine.

Vuna ovce je veoma kvalitetna i pogodna za pustovanje. Lagana je, topla i lako se održava, te na našim prostorima ima najveću primenu u ovoj drevnoj tehnici. Danas pustovani proizvodi predstavljaju spoj tradicionalnog i savremenog.

Tehnika pustovane vune u današnje vreme ima daleko širu i moderniju primenu. Predstavlja spoj tradicionalnog i modernog, preneto na odevne i dekorativne predmete, a na taj način predstavlja jedinstveni unikatan deo srpskog kulturnog nasleđa. 

Proizvodi koji se pustuju i koji imaju široku primenu su torbice, šeširi, mantili, šalovi, papuče, patofne, ogrlice, aksesoari, ukrasi za novogodišnje jelke i slično. Više slika možete pogledati u galeriji fotografija.

U kombinaciji sa maštom, rad vrednih domaćicaod pustovane vune stvara prelep unikatan nakit, kao i brojnedekoracije za domaćinstva, ukrašene motivima srpske tradicije.

Zbog svega ovoga možemo reći da su proizvodi, urađeni autentičnom tehnikom pustovanja,jedan od najoriginalnijih suvenira iz Srbije, kako za domaće, tako i za strane turiste.